Bogojavljenje u prvostolnici i obljetnica biskupskog ređenja kard. Puljića

Na svetkovinu Bogojavljenja u četvrtak, 6. siječnja, misu u katedrali predslavio je vrhbosanski nadbiskup metropolita Vinko kard. Puljić koji je pritom obilježio i 31. obljetnicu biskupskog ređenja.

U zajedništvu s kardinalom bio je vrhbosanski nadbiskup koadjutor i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH mons. Tomo Vukšić, a koncelebriralo je desetak svećenika među kojima je bio prepošt Kaptola vrhbosanskog i rektor katedrale mons. Ante Meštrović, piše Nedjelja.ba.

Tri obljetnice biskupskoga ređenja

Prije početka sv. mise mons. Vukšić podsjetio je kako na Bogojavljenje trojica biskupa iz BiH slave svoje obljetnice ređenja. "To su pomoćni vrhbosanski biskup u miru mons. Pero Sudar, banjolučki biskup mons. Franjo Komarica te vrhbosanski nadbiskup metropolita Vinko kard. Puljić", istaknuo je nadbiskup Tomo te podsjetio kako je prošla 31 godina od biskupskoga ređenja kardinala Vinka i preuzimanja vodstva Vrhbosanske nadbiskupije. Nazočne je potaknuo na molitvu za nadbiskupa Puljića kako bi nastavio sretno predvoditi svoju biskupijsku zajednicu na njezinu hodočašću u Kraljevstvo nebesko. "Dragi kardinale čestitamo Vam obljetnicu, radujemo se zajedno s vama. Bog Vas blagoslovio", rekao je na kraju mons. Vukšić.

DSC 0058

Započevši misno slavlje kard. Vinko zahvalio je za upućene čestitke i molitve naglasivši kako se osim Bogojavljenja i obljetnice ređenja trojice biskupa na današnji dan slavi i Dan Djela svetog djetinjstva pri Papinskim misijskim djelima. Podsjetio je kako se svetkovina 6. siječnja zove i Vodokršće te je potom prošao katedralom i blagoslovio nazočne vjernike.

Nakon svetopisamskih čitanja i naviještenog Evanđelja, po drevnom običaju Crkve đakon Dino Mustafi pročitao je Bogojavljenski navještaj Uskrsa za 2022.

Doživjeti objavljenog Boga

Uslijedila je kardinalova propovijed u kojoj je najprije progovorio o značenju i smislu svetkovine Bogojavljenja, dana kada se utjelovljeni Sin Božji objavio se ne samo jednoj maloj skupini ljudi nego preko trojice mudraca svim narodima. "Oni su dobili Božji znak, slijediti zvijezdu. Ona je na svoj način simbolika svjetla. Bez tog svjetla ne možemo Boga susresti niti doživjeti. Kraljevi su imali zvijezdu koja ih je dovela do mjesta gdje se Isus nalazi. Svaki čovjek dobiva dar vjere, to nutarnje svjetlo da doživi Boga koji se rodio i objavio. Susresti se s njime znači opredijeliti se za njega", rekao je nadbiskup Vinko na početku i naglasio kako slaveći Bogojavljenje "prisjećamo se vremena djetinjstva kad su nam naši roditelji prenijeli tu poruku da se Bog rodio i postao jedan nas".

"Zato je Crkva uzela ovaj dan i za slavlje Papinskih misijskih djela svetog djetinjstva jer se vjera zapravo uči u djetinjstvu. Kada se posije sjeme vjere možda će ono i malo lutati, ali kad tad doći će do susreta s Bogom. Vratit će se sjećanje kada je prvi put Boga susreo", naglasio je kardinal te potaknuo na molitvu za one koji prenose svjetlo vjere kako bi bili neumorni u svome poslanju.

"Svi smo dobili taj zadatak svojim životom i svjedočenjem ljude voditi Isusu. Zato je svako Bogojavljenje obnavljanje svoje vjere kada se prisjećamo kako je Bog ušao u naš život. Potom tražimo svijest i odgovornost da Bog traži prenošenje vjere preko nas", istaknuo je kardinal podsjećajući kako su prvi prenositelji vjere roditelji. "Ne moraju roditelji mnogo pričati, ali dijete upija ono što mala i tata vole, što je za njih svetinja i to se s ljubavlju prenosi", posvijestio je govoreći kako je jača kateheza što se ljubavlju prenosi nego što se naučavanjem prenosi. "Zato je prevažno da obitelj bude Crkva u malom gdje se istinski Bog objavljivati preko roditeljskog stava i uvjerenja. Ne samo u obitelji nego u zajednici", naglasio je nadbiskup Vinko te podsjetio na životopise svetaca koji govore o tome kako su pojedini Boga otkrili u drugim ljudima i njihovu svjedočanstvu.

DSC 0033

"Mi ne znamo preko koga će Bog i kako poslati svjetlo tu zvijezdu da čovjek otkrije i susretne Boga. Zapravo slaveći Bogojavljenje moramo preispitati savjest jesmo li odgovorni svojim svjedočenjem. Dopuštamo li da Bog preko nas pošalje svjetlo onima koji ga traže. To je jedna tajna kako se Bog otkriva i daruje, ali skoro se uvijek služi ljudima jer preko njih želi doći do pojedinca", naglasio je i dodao kako rado voli govoriti da je ta zvijezda koja vodi do Boga svjetlo unutarnje savjesti. "Ako savjest nismo zatrpali ona će nas sigurno dovesti do Boga", kazao je te citirao Svetog Augustina koji je rekao da je svuda Boga tražio, ali on je bio u njemu otpočetka.

"To je divna zvijezda koja nas vodi ne samo do Isusa nego i vječnosti. Iz Bogojavljenja moramo računati kako Bog s nama računa. Mi ne znamo gdje će tko otkriti Božju prisutnost u našem svjedočenju. Jača je poruka evanđelja svjedočenjem nego propovijedanjem. Zato moramo biti svjesni da smo svi svjedoci vjere gdje god živimo i radimo. I kad ništa ne govorimo ljudi će primijetiti naše stavove i uvjerenje te moralna načela", ustvrdio je kardinal i potaknuo na "molitvu za sve one koji prenose vjeru jer je ona najveće blago na zemlji".

Na kraju homilije zahvalio je Bogu za dar vjere i podsjećajući na prolaznost ovozemaljskog života naglasio je važnost smisla pogleda u vječnost: "Hvala ti Isuse što nam se objavio i darovao i hvala ti za onu zvijezdu koja nas je dovela do tebe te nas učini sposobnima druge ljude dovoditi do tebe kako bi te i oni upoznali i zavoljeli te slijediti".

Misno slavlje završeno je Anđeoskim pozdravom i svečanim blagoslovom, a skladnim pjevanjem animirao ga je zbor bogoslova.

Ž. I., KT